Fundacja Aktywni My zrzesza wyspecjalizowany zespół opiekunek i wolontariuszy świadczących usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne dla osób chorych, niepełnosprawnych oraz seniorów. Profesjonalna działalność w tym zakresie prowadzona jest od początku 2019 i w każdym miesiącu jest poszerzana o kolejne świadczenia.
Usługi opiekuńcze to jedna z form pomocy udzielanej w ramach systemu wsparcia socjalnego. Mogą z niej skorzystać osoby z niepełnosprawnościami, a także osoby chore krótkoterminowo albo przewlekle, osoby starsze i osoby samotne, jeśli potrzebują na co dzień pomocy innych osób, a nie mogą jej uzyskać od osób, które wspólnie z nią mieszkają (np. równie chory współmałżonek lub partner) i innych członków rodziny, tzw. wstępnych i zstępnych, czyli dzieci, wnuków, sióstr, braci, dalszej rodziny.
Usługi opiekuńcze obejmują bieżące porządki wraz z myciem okien raz na trzy miesiące, bieżące zakupy (w tym realizacja recept), wsparcia w sprawach urzędowo-lekarskich (w tym, w razie potrzeby towarzyszenie u lekarza), pomoc w toalecie ciała oraz w przygotowywaniu posiłków.
Usługi opiekuńcze to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z typu schorzenia lub niepełnosprawności. Takie usługi nie mogą być świadczone przez zwykłych opiekunów, ale osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym, np. pielęgniarkę, psychologa, pedagoga, logopedę, pracownika socjalnego, terapeutę zajęciowego, asystenta osoby niepełnosprawnej, rehabilitanta.
O wsparcie w postaci specjalistycznych usług opiekuńczych mogą ubiegać się osoby z niepełnosprawnościami, niesamodzielne, niezaradne z powodu różnych zaburzeń (innych niż psychiczne) oraz osoby samotne. Warunkiem uzyskania takiej pomocy jest fakt, że osoby te wymagają indywidualnego wsparcia, ponieważ w wyniku pogłębiającej się choroby nie są w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych.
Usługi pielęgnacyjne obejmują swoim zakresem pakiet usług opiekuńczych wraz usługami dodatkowymi takimi jak: toaleta ciała (w tym zmiana pampersa i profilaktyka odleżyn), przygotowanie i pomoc w spożywaniu posiłków, pilnowanie zażywania lekarstw, pomiar ciśnienia tętniczego i pomiar cukru we krwi.
Ceny szczególnych usług nie wymienionych w cenniku są rozpatrywane indywidualnie.